Page 1 of 3
Möblering OA50 / 58
Posted: Fri 11 Mar 2005, 00:37
by -distortion-
Jag har funderat på om OA50 är lika svårmöblerade som OA58? Jag har på många ställen sett att just OA58 ska vara väldigt känslig när det käller rum och möblering men aldrig sett detsamma om OA50!?
Är det bara för att man har högre krav på en ny högtalare som petigheten kommer fram eller är 58ans högre låda ett problem?
Det är väl inget som skiljer konstruktionerna åt på 50.3 och 58 förutom lådans form och möjligen nån skillnad på filtret?
Re: Möblering OA50 / 58
Posted: Fri 11 Mar 2005, 04:05
by robertzimmerman
Ja det där har jag också funderat över..

Re: Möblering OA50 / 58
Posted: Fri 11 Mar 2005, 06:56
by Conny
När jag köpte mina OA 50.2 så hade jag dem helt "fel" placerade. De stod mer eller mindre mitt ute på golvet i ett rum på 10 kvadrat. En högtalare stod mot en bokhylla ca 1 M från hörnet, den andra var utan stöd i "ryggen" ca en halv meter från hörnet.
Golvet består av en nålfiltmatta.
Konstigt nog lät detta mycket bra, kanske med en något låg ljudbild.
Jag har dem nu placerade i ett rum med ekparkett och några mattor, de står vid kortväggen i ett rum som är 20 kvadrat, i hörnen. Nära högtalana i sidled står det en bokhylla. Denna placering låter betydligt sämre. Sämre bas, något diffus ljudbild.
Jag har planer på att försöka placera dem på långsidan i stället, så att jag kommer ut från hörnen. hoppas att det skall hjälpa. (Kräver mycket längre kablar.) Den diffusa ljudbilden kan ha att göra med att den ena långväggen är öppen ca 2,5 M från den ena högtalaren räknat.
/ Conny
Re: Möblering OA50 / 58
Posted: Fri 11 Mar 2005, 08:57
by JockeWe
Ja i hörnen trivs nog inte OA50 bäst...
Mina ville stå nästan en meter från hörn (men mot bakväggen naturligtvis) men de var
väldigt känsliga för saker mellan som min TV, så det gick inte.
Med TV är ljudbilden ganska grund, utan TV så blir det som det skall.
Har man ett mycket dämpat rum tror jag att det spelar mindre roll men kan inte säga säkert...
Nu lever jag lycklig med mina OA50.3 som surrounder, rekommenderas starkt!
Re: Möblering OA50 / 58
Posted: Fri 11 Mar 2005, 15:14
by Martin Dellstig
Hej!
Mina OA-50 står numera hos en kompis placerade på långvägg med TV imellan högtalarna.
Låter bra!
Det gjorde de inte hemma hos mig, fast jag jobbade nog inte tillräckligt med placeringen då.
Med vänlig hälsning
Martin
Re: Möblering OA50 / 58
Posted: Sun 13 Mar 2005, 00:55
by -distortion-
58an är ju en 50.3 som är lite högre.
Varför gjordes den högre? Jag besväras inte av nån låg ljudbild på mina OA50 men det kanske känns lågt i andra rum.
Är det bara en "panik OA50.3" för att ha en billig Carlsson att sälja eller åtgärdar den ändrade höjden på baffeln nån viktig brist i ljudet?
Nu vill jag ha lite svar! :(
Re: Möblering OA50 / 58
Posted: Sun 13 Mar 2005, 08:24
by tux
OA58 togs fram som en modernisering av OA50.2.
Det var mer en kommersiell anpassning för att förlänga livet på 50:an.
Mer eller mindre en designanpassning för dagens trender och mode.
Det är ju defacto samma sak när man tittar på bestyckning och principer.
2 bra högtalare som egentligen är mest en smaksak vilka man skulle vilja ha i sitt vardagsrum...
Och jag vet vilken smak jag har...
Men OA58 är alltjämt en ruskigt bra högtalare den också!
Mvh Tux
Posted: Sun 13 Mar 2005, 11:53
by nagref
OA58 gjordes högre för att man skulle komma undan de brister som OA50 (och OA52) lider av i jämförelse med OA51 (som ju var den högtalare SC arbetade fram grundligt medan de andra var snabbt framtagna som en kompromiss för att ha mer fullregistriga högtalare). Bristerna är något låg ljudbild (vanesak) och lägre upplösning i mellanregistret p g a de tidiga (och kraftiga) reflexerna från golvet. Personligen så väljer jag av ljudmässiga skäl OA51 och OA58 framför OA52 och OA50...
Att de förra är mycket snyggare gör ju saken inte sämre

Re: Möblering OA50 / 58
Posted: Sun 13 Mar 2005, 11:59
by -distortion-
Det kanske bara är smaken som avgör.
Att köpa ett par OA50 och uppgradera till .3 kostar för det mesta ungefär 4000:- allt som allt, när OA58 kommer ut på beg.marknaden kommer den förmodligen också ligga runt 4000:-
Däremot om man vill ha sina OA50 i det riktigt snygga kärsbärsfanéren så kommer de ju kosta som ett par nya OA58.
Så det är ju bara att välja :D
...
Nu kom det ju såklart svar medans jag skrev..
Posted: Sun 13 Mar 2005, 12:08
by -distortion-
nagref @ Sun Mar 13, 2005 11:53 am wrote:Bristerna är något låg ljudbild (vanesak) och lägre upplösning i mellanregistret p g a de tidiga (och kraftiga) reflexerna från golvet.
Det kan förklara att min vänstra högtalare inte känns lika "exakt" som det högra då den högra har både en matta och ett bord mellan mej och högtalaren medans den vänstra bara har.. golv :roll: Jag antog nämligen att den liggande plattan framför basen var ganska noggrant uttänkt och har därför inte gjort några stora instatser på möblemanget. Idag ska jag prova flytta runt och greja lite..