Jag försöker introducera riktiga högtalare till ungarna.
Jag har inte råd att köpa ett antal Teenage Engineering OD-11 till dem, men har hittat en billigare variant https://www.hifiberry.com/beocreate/ och börjar testa på ett par Martin Persson AB 11.
Har någon på forumet testat denna variant med ett par OD-11? Hur kan man montera kretskortet på ett snyggt sätt? Limma träbyglar?!
Vad tror du om att göra en låg åttakantig sockel, i samma form som högtalarlådan, för att sedan klä den med ett tyg som matchar det över diskanterna?
Jag är tveksam till att ta volym ur lådan, även om det är lite som det är frågan om.
AB-11 är väl en sluten konstruktion, eller?
Jag har jämfört AB 11 med OD 11. Vad som skiljer dom är öppenheten i ljudet. OD 11 låter mycket "öppnare", AB 11 ganska "sluten". Dom ex jag jämförde med bottnade också, dvs Peerlesselementet slog i ändarna vid kraftig bas. Gick inte sönder, men lät inget vidare. Jo, jag tror att det är en s k sluten låda (alltså ingen basreflex som OD 11). Jämförelsen slutade med att jag köpte OD 11:or och behöll dom i nästan 40 år.